Skip to content

49 Pinehurst DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1972

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block330.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1743
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,743
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
46%
Improvement Value:$109,400
54%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+4.4%
2024$5,772+5.7%
2023$5,459+1.3%
2022$5,387+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft1,743DeedBook 18525, Page 1284Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 15503, Page 1581

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 12481, Page 986

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10434, Page 1133

Property Built

Built

Year Built: 1972