Skip to content

12 Plantation DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1997

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block330.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1204
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
35%
Improvement Value:$117,400
65%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,313+4.4%
2024$5,090+5.7%
2023$4,814+1.3%
2022$4,751+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

DeedBook 17442, Page 263Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 12106, Page 1055

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5411, Page 799