Skip to content

19 Wimbleton LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1982

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block84
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1482
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,482
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
40%
Improvement Value:$111,200
60%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,576+4.3%
2024$5,345+5.9%
2023$5,045+1.3%
2022$4,978+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,482DeedBook 17543, Page 540Recorded7/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1982