Skip to content

28 Wimbleton LaneTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
Jan 4, 2004

Property Information

Block84
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG2130
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,130
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
28%
Improvement Value:$186,700
72%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+4.3%
2024$7,434+5.9%
2023$7,017+1.3%
2022$6,924+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$338,500
DeedBook 12440, Page 1833

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10824, Page 1307