Skip to content

20 Wimbleton LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block84
Lot1.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,368
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
36%
Improvement Value:$125,500
64%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,932+4.3%
2024$5,685+5.9%
2023$5,366+1.3%
2022$5,295+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 15998, Page 1820Recorded2/3/2015

Property Sale

Sale
$116,760
DeedBook 5325, Page 419

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 5285, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1995