Skip to content

16 Wimbleton LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1982

Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block84
Lot1.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG2060
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,060
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
34%
Improvement Value:$141,100
66%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+4.3%
2024$6,190+5.9%
2023$5,843+1.3%
2022$5,766+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982