Skip to content

1540 First AveToms River, NJ 08757

Built 1974

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block1.09
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,901
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
58%
Improvement Value:$212,400
42%
Total Assessment$507,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+5.4%
2024$6,016+7.5%
2023$5,595+2.7%
2022$5,448-6.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,901DeedBook 17239, Page 1324Recorded9/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$157,900
DeedBook 10947, Page 1651

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 5272, Page 988

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4652, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1974