Skip to content

501 Northampton BlvdToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$31,900
Last Sale Date
Jan 15, 1976

Property Information

Block1.106
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,924
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
60%
Improvement Value:$197,000
40%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268+5.4%
2024$5,948+7.5%
2023$5,532+2.7%
2022$5,387-7.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$31,900
DeedBook 3501, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1975