Skip to content

809 Fifth AveToms River, NJ 08757

Built 2017

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block1.107
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionMARIO
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,233
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$417,800
59%
Total Assessment$702,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+5.4%
2024$8,225+7.5%
2023$7,650+2.7%
2022$7,448-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,233DeedBook 16834, Page 1060Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 16664, Page 791Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017