Skip to content

1032 Sixth AveToms River, NJ 08757

Built 2000

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block1.109
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,724
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
54%
Improvement Value:$254,900
46%
Total Assessment$549,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+5.4%
2024$6,582+7.5%
2023$6,122+2.7%
2022$5,961-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,724DeedBook 18779, Page 683Recorded11/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$142,300
DeedBook 10228, Page 1278

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 5555, Page 543