Skip to content

1140 Sixth AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Mar 26, 1986

Property Information

Block1.110
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,300
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
67%
Improvement Value:$156,500
33%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,642+5.4%
2024$5,354+7.5%
2023$4,980+2.7%
2022$4,849-6.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 4409, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1986