Skip to content

1100 Sixth AveToms River, NJ 08757

Built 1973

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block1.110
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,028
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
56%
Improvement Value:$243,400
44%
Total Assessment$558,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+5.4%
2024$7,211+7.5%
2023$6,707+2.7%
2022$6,530-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,028DeedBook 18786, Page 548Recorded11/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 15216, Page 693

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 4331, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1973