Skip to content

2041 Fifth AveToms River, NJ 08757

Built 2002

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jan 23, 2002

Property Information

Block1.119
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,411
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
46%
Improvement Value:$363,400
54%
Total Assessment$678,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+5.4%
2024$8,747+7.5%
2023$8,135+2.7%
2022$7,921-7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 10733, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 10266, Page 1185