Skip to content

1919 Sixth AveToms River, NJ 08757

Built 1982

Last Sale Price
$44,900
Last Sale Date
Dec 20, 1979

Property Information

Block1.126
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,270
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
59%
Improvement Value:$214,800
41%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,516+5.4%
2024$6,184+7.5%
2023$5,751+2.7%
2022$5,600-9.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

SaleMulti
$44,900
DeedBook 3885, Page 405