Skip to content

609 Parkview BlvdToms River, NJ 08757

Built 1974

Last Sale Price
$33,900
Last Sale Date
May 30, 1978

Property Information

Block1.130
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,444
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
68%
Improvement Value:$138,900
32%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,160+5.4%
2024$4,898+7.5%
2023$4,555+2.7%
2022$4,435-10.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$33,900
DeedBook 3719, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1974