Skip to content

1325 Seventh AveToms River, NJ 08757

Built 1999

Last Sale Price
$117,400
Last Sale Date
Dec 31, 1998

Property Information

Block1.149
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,464
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
61%
Improvement Value:$190,400
39%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,948+5.4%
2024$5,646+7.5%
2023$5,251+2.7%
2022$5,113-10.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$117,400
DeedBook 5662, Page 702