Skip to content

1733 Eighth AveToms River, NJ 08757

Built 1948

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block1.166
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
82%
Improvement Value:$60,600
18%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,297+5.4%
2024$3,129+7.5%
2023$2,910+2.7%
2022$2,834-15.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft680DeedBook 18748, Page 770Recorded10/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$202,500
DeedBook 13421, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 12723, Page 1252

Property Built

Built

Year Built: 1948