Skip to content

1441 Eighth AveToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
May 25, 2006

Property Information

Block1.169
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,727
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
65%
Improvement Value:$155,600
35%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,809+5.4%
2024$5,513+7.5%
2023$5,127+2.7%
2022$4,992-10.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$308,000
DeedBook 13192, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 5302, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$36,330
DeedBook 3506, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1976