Skip to content

725 Eighth AveToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block1.176
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,085
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
60%
Improvement Value:$219,100
40%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+5.4%
2024$6,936+7.5%
2023$6,451+2.7%
2022$6,281-4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975