Skip to content

616 Ninth AveToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block1.177
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,046
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
66%
Improvement Value:$161,100
34%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+5.4%
2024$5,853+7.5%
2023$5,444+2.7%
2022$5,300-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 17342, Page 1217Recorded12/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$6,500
DeedBook 3711, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1978