Skip to content

733 Ninth AveToms River, NJ 08757

Built 1983

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block1.181
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,009
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
59%
Improvement Value:$201,300
41%
Total Assessment$496,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+5.4%
2024$5,809+7.5%
2023$5,402+2.7%
2022$5,260-6.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5712, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$48,500
DeedBook 4164, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1983