Skip to content

1009 Ninth AveToms River, NJ 08757

Built 1973

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block1.184
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,370
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
58%
Improvement Value:$211,400
42%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+5.4%
2024$6,165+7.5%
2023$5,734+2.7%
2022$5,583-5.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$387,000
Sq Ft2,370DeedBook 18888, Page 1602Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 16228, Page 1908Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 16005, Page 1823Recorded2/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$276,000
DeedBook 12951, Page 1877

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 4327, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1973