Skip to content

1221 Ninth AveToms River, NJ 08757

Built 1937

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block1.186
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
81%
Improvement Value:$71,400
19%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,729+5.4%
2024$3,539+7.5%
2023$3,292+2.7%
2022$3,205-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft888DeedBook 20280, Page 63Recorded2/9/2026

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft888DeedBook 19328, Page 1859Recorded3/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5549, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1937