Skip to content

1332 Tenth AveToms River, NJ 08757

Built 1950

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block1.187
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,402
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
63%
Improvement Value:$167,200
37%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,185+5.4%
2024$4,921+7.5%
2023$4,577+2.7%
2022$4,456-2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook 12229, Page 375

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4638, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1950