Skip to content

1308 Tenth AveToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block1.187
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
72%
Improvement Value:$117,400
28%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,949+5.4%
2024$4,697+7.5%
2023$4,369+2.7%
2022$4,254-7.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 13973, Page 1051

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 5583, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$72,453
DeedBook 5456, Page 760

Property Sale

SaleMulti
$108,900
DeedBook 4863, Page 522

Property Sale

SaleMulti
$37,400
DeedBook 3754, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1978