Skip to content

1600 Tenth AveToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block1.190
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
68%
Improvement Value:$141,500
32%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,008+5.4%
2024$4,753+7.5%
2023$4,421+2.7%
2022$4,304-6.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 10570, Page 767

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5005, Page 893

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4768, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4443, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1975