Skip to content

1012 Cumberland BlvdToms River, NJ 08757

Built 1987

Last Sale Price
$126,702
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block1.198
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,916
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,800
57%
Improvement Value:$229,900
43%
Total Assessment$535,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,633+5.4%
2024$6,296+7.5%
2023$5,855+2.7%
2022$5,701-9.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$126,702
Sq Ft1,916DeedBook 17824, Page 1838Recorded3/17/2020

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,916DeedBook 16025, Page 16Recorded3/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$25,500
DeedBook 4436, Page 219