Skip to content

1933 Tenth AveToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 13, 2008

Property Information

Block1.199
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$222,700
43%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+5.4%
2024$6,237+7.5%
2023$5,801+2.7%
2022$5,648-6.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 14059, Page 1344

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5180, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$54,700
DeedBook 4173, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1975