Skip to content

1716 Eleventh AveToms River, NJ 08757

Built 2003

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block1.201
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,210
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
49%
Improvement Value:$328,000
51%
Total Assessment$643,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083+5.4%
2024$6,722+7.5%
2023$6,252+2.7%
2022$6,087-13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 16853, Page 264Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 15750, Page 1089Recorded2/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 14584, Page 1787

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$4,000
DeedBook 3286, Page 29