Skip to content

1500 Eleventh AveToms River, NJ 08757

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block1.203
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,802
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
67%
Improvement Value:$147,900
33%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+5.4%
2024$5,685+7.5%
2023$5,287+2.7%
2022$5,148-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000
Sq Ft1,802DeedBook 19960, Page 364Recorded3/21/2025

Property Sale

SaleMulti
$247,500
DeedBook 11613, Page 1458

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 10148, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5087, Page 408

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3428, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1971