Skip to content

1416 Eleventh AveToms River, NJ 08757

Built 2003

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block1.204
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,520
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
46%
Improvement Value:$348,300
54%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+5.4%
2024$7,973+7.5%
2023$7,415+2.7%
2022$7,220-10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 16799, Page 712Recorded7/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$439,000
DeedBook 12809, Page 1113

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 11836, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$12,500
DeedBook 11065, Page 1568