Skip to content

1409 Tenth AveToms River, NJ 08757

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block1.204
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,725
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
38%
Improvement Value:$471,600
62%
Total Assessment$766,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,491+409.2%
2024$1,864+7.5%
2023$1,734+2.7%
2022$1,688+9.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 16775, Page 422Recorded6/20/2017