Skip to content

1008 Eleventh AveToms River, NJ 08757

Built 1970

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block1.208
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,584
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
66%
Improvement Value:$149,500
34%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+5.4%
2024$5,007+7.5%
2023$4,657+2.7%
2022$4,534-10.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,584DeedBook 19164, Page 1003Recorded9/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 5210, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4596, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1970