Skip to content

708 Eleventh AveToms River, NJ 08757

Built 2019

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block1.211
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,241
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
42%
Improvement Value:$410,500
58%
Total Assessment$705,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,816+5.4%
2024$8,367+11.1%
2023$7,530+2.7%
2022$7,332-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,241DeedBook 19029, Page 608Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 17449, Page 567Recorded4/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$56,250

From:

To:

DeedBook 17101, Page 967Recorded5/2/2018

Property Sale

Sale
$27,387

From:

To:

DeedBook 16741, Page 320Recorded5/18/2017