Skip to content

1132 Commonwealth BlvdToms River, NJ 08757

Built 1979

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block1.219
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF/1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,808
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
61%
Improvement Value:$187,900
39%
Total Assessment$487,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+5.4%
2024$6,023+7.5%
2023$5,602+0.0%
2022$5,602+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000
Sq Ft1,808DeedBook 18601, Page 916Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 16659, Page 344Recorded2/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$45,300
DeedBook 3853, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1979