Skip to content

1316 Commonwealth BlvdToms River, NJ 08757

Built 2019

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block1.221
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,950
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
44%
Improvement Value:$342,600
56%
Total Assessment$613,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552+5.4%
2024$7,167+7.5%
2023$6,666+2.7%
2022$6,490-2.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft1,950DeedBook 19161, Page 1039Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,493DeedBook 17451, Page 1081Recorded4/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 16603, Page 962Recorded12/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 13971, Page 1847

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 12522, Page 1716