Skip to content

1324 Commonwealth BlvdToms River, NJ 08757

Built 2003

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block1.221
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
49%
Improvement Value:$294,100
51%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+5.4%
2024$6,876+7.5%
2023$6,395+2.7%
2022$6,227-13.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 13088, Page 1211

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 11778, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 2003