Skip to content

1533 Eleventh AveToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block1.223
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,630
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
63%
Improvement Value:$170,500
37%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,669+5.4%
2024$5,380+7.5%
2023$5,004+2.7%
2022$4,872-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,630DeedBook 19692, Page 1332Recorded5/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1975