Skip to content

1112 Oakdale StToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
Aug 22, 1986

Property Information

Block1.223
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,296
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
66%
Improvement Value:$151,800
34%
Total Assessment$451,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+5.4%
2024$4,891+7.5%
2023$4,549+2.7%
2022$4,429-10.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 4467, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1986