Skip to content

1101 Hannibal StToms River, NJ 08757

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block1.225
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,252
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
64%
Improvement Value:$163,900
36%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531+5.4%
2024$5,249+7.5%
2023$4,882+2.7%
2022$4,754-10.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 4763, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$57,100
DeedBook 4647, Page 365