Skip to content

1909 Commonwealth BlvdToms River, NJ 08757

Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block1.231
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,734+2.7%
2022$1,688+9.7%
2021$1,539+0.4%
2020$1,533-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 19096, Page 356

Property Sale

SaleMulti
$4,000
DeedBook 3996, Page 251