Skip to content

1700 Twelfth AveToms River, NJ 08757

Built 1971

Last Sale Date
Apr 15, 2069

Property Information

Block1.233
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,478
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$225,100
43%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+5.4%
2024$6,974+7.5%
2023$6,486+2.7%
2022$6,315-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,478DeedBook 18406, Page 716Recorded4/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971