Skip to content

1600 Twelfth AveToms River, NJ 08757

Built 1997

Last Sale Price
$128,300
Last Sale Date
Dec 3, 1997

Property Information

Block1.234
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,444
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
59%
Improvement Value:$209,200
41%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+5.4%
2024$6,086+7.5%
2023$5,660+2.7%
2022$5,511-4.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,300
DeedBook 5530, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1997