Skip to content

1501 Commonwealth BlvdToms River, NJ 08757

Built 1989

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Jan 10, 2012

Property Information

Block1.235
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,018
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
59%
Improvement Value:$193,100
41%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,953+5.4%
2024$5,650+7.5%
2023$5,255+2.7%
2022$5,117-6.6%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 15395, Page 1078

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 12533, Page 1244

Property Sale

SaleMulti
$176,300
DeedBook 12070, Page 1724

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4819, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$32,500
DeedBook 4519, Page 355