Skip to content

1008 Madison AveToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block1.250
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,448
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
55%
Improvement Value:$237,200
45%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,304+5.4%
2024$6,932+7.5%
2023$6,447+2.7%
2022$6,277-8.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$351,000
DeedBook 12764, Page 1436

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 10649, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5464, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1976