Skip to content

1524 Madison AveToms River, NJ 08757

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block1.255
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
61%
Improvement Value:$119,300
39%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,363+5.4%
2024$4,140+7.5%
2023$3,851+2.7%
2022$3,749-14.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 17369, Page 1736Recorded1/29/2019

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 15838, Page 813Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 15732, Page 1483Recorded1/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 5710, Page 455

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 4474, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1956