Skip to content

1508 Madison AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2009

Property Information

Block1.255
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,527
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
66%
Improvement Value:$151,900
34%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,099+5.4%
2024$4,839+7.5%
2023$4,501+2.7%
2022$4,382-10.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 14031, Page 1142

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4969, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 4414, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1986