Skip to content

1724 Madison AveToms River, NJ 08757

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block1.257
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF/2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,050
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
71%
Improvement Value:$133,400
29%
Total Assessment$458,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283+5.4%
2024$5,014+7.5%
2023$4,663+2.7%
2022$4,541-9.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958