Skip to content

1700 Madison AveToms River, NJ 08757

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1.257
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
71%
Improvement Value:$118,700
29%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,638+5.4%
2024$4,401+7.5%
2023$4,093+2.7%
2022$3,986-8.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 13645, Page 1178

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 10645, Page 1214

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 4821, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1980