Skip to content

1841 Twelfth AveToms River, NJ 08757

Built 2005

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block1.258
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,904
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
44%
Improvement Value:$368,400
56%
Total Assessment$663,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+5.4%
2024$8,045+7.5%
2023$7,483+2.7%
2022$7,286-12.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 15774, Page 1233Recorded4/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 2005